Recenzii

 Hello ! prima postarica ....sa incepem ( eu nu stiu nici cu ce sa termin dar sa incep )....
aaa da sa zicem cu o carte .....Poi e putin diferita ,adk la inceput a fost pentru mine un simplu titlu de un autor semicunoscut ,Guillaume Musso ,da stiu nu toti ati auzit de el ,cartea „Salveaza-ma” ,este diferita de tot ce am citit pana akum ,de ce?cartea ne prezinta povestea de iubire dintre un medic si o chelnerita(care-si dorea sa devina actrita),care condusi de fiorul iubirii inving destinul .
 akum incep cu inceputul ,Juliette si Sam se intalnesc accidental in ultimul ei weekend in New York ,cand el aproate ca o loveste cu masina ,o invita la cina ,relatia lor incepand cu o minciunica el spune ca este insurat (sotia lui era moarta de 1 an ,era insarcinata cand s-a sinucis iar moartea celor doi l-au distrus pe Sam ,singura lui consolare fiind servicul ,doar aici putea face ce nu a putut face pt sotia sa,sa salveze vieti)iar ea ca e avocata ..Pt cei doi au fost de ajuns 60 de min pt a se indragosti nebuneste ,isi petrec noaptea la Sam ,duminica juliette trebuia sa se intoarca la paris ,la aeroport urca in avion suparata pe Sam ,la 30 de min de la decolare avionul ia foc si explodeaza ,dar avocata noastra coborase din el ghidata de iubire ,tocmai deaceea este banuita ca ar fi terorista de autoritati ,care pana la urma dupa ce doctorul i-a platit cautiunea ,dupa ce si-au spus adevarul , s-au impacat si au plecat intr-o mica excurisie in casa unui prieten (pacient )bolnav de cancer .Dar fericirea nu dureaza niciodata prea  mult si aici apare Grace ,o femie politist moarta acum 10 ani ,intr-o misiune ,la care a luat parte si Sam ,care ii spune ca iubita lui trebuia sa moara in acel accident ,in avion ,si ca trebuie s-o ajute sa o duca cu ea deoarece destinul este scris deja ,„noi traim ceea ce ne este scris ”in „Cartea destinului ”.Aceasta Grace are o fata acum de 15 ani care are probleme cu drogurile ,si pe care Sam o va ajuta ,si un coleg Rutelli,pe care il iubea si o iubea in secret .
      In final Sam se sacrifica pt a-si salva copilul si femeia iubita ,aceasta intelegere fiind decat o intelegere falsa pe are Grace nu o accepta decat de vata cu el ,ea luandu-l cu ea pe cel pe care l-a iubit ,lasandu-i pe Juliette si Sam in viata alaturi de copilul nenascut .
  acest adevar fiind relatat de garce intr-o scrisoare pe care i-o da viitoarei mame pt sam .
                                         hey !cum e ce parere aveti? cum e prima mea recenzie ?



Acum cateva citate din carte :


„Vampiri au noroc: se hranesc cu altii.noi suntem obligati sa ne devoram singuri.”
„Viata trebuie traita privind inainte ,dar nu poate fi inteleasa decat privind inapoi”
„Viata nu e decat o parere”
„Nimic nu e mai sigur ca moartea ,
   Nimic nu e mai putin sigur ca momentul sosirii ei”
     Pe restul le descoperiti voi
                 sper ca va placut .....

P.S:Astept critici si sfaturi ,ms :D
                               

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu